Jak działa wentylacja mechaniczna?

Stosowanie systemów wentylacyjnych w domach jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli mieszkań. Specjalistyczne systemy wentylacji wywiewnej charakteryzują się wysokim poziomem zaawansowania, co pozwala na dostosowanie działania tych zintegrowanych sprzętów z bieżącymi warunkami atmosferycznymi. Trzonem całego systemu wentylacyjnego jest wentylator, dzięki któremu możliwe jest przemieszczanie mas powietrza w  jednostce czasu.

Klimatyzacja

Wentylacja mechaniczna – zasady działania

Powszechnie uważa się, że wentylacja mechaniczna to lepsza alternatywa od tej naturalnej, której odpowiednie działanie przecież uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Instalacja wentylatorów klimatyzacji w domu pozwala na nieustanne przemieszczanie się określonych ilości powietrza z miejsca na miejsce. W taki właśnie sposób tworzy się system wentylacji mechanicznej. 

Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju systemów klimatyzacyjnych, w zależności od potrzeb indywidualnych użytkowników. Niemniej dzięki temu, że wentylator wytwarza istotnie duże podciśnienie, to powietrze przemieszcza się przewodami, które posiadają różną długość. Ponadto nie ma to znaczenia, w jakim konkretnie kierunku biegną. Warto jednak pamiętać, że im większy opór przepływu powietrza w przewodach, tym poziom hałasu wzrasta. 

Z uwagi na to, że współcześnie budowane budynki charakteryzują się dużą szczelnością, to zapewnienie w nich dopływu świeżego powietrza, często wymaga zastosowania wentylacji mechanicznej. Rozwiązanie to pozwala na usunięcie zużytego powietrza, wprowadzając jednocześnie świeże. Ponadto wentylacja wywiewna umożliwia automatyczną regulację intensywności wymiany mas powietrza, co jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie w okresie letnim. 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Obecnie jest to zdecydowanie najskuteczniejszy, a zarazem najlepszy rodzaj wentylacji. W tym przypadku dynamiczny napływ świeżego powietrza, jak i skuteczne usuwanie na zewnątrz już zużytego odbywa się w sposób kontrolowany. Dzięki temu możliwe jest ustawienie odpowiedniej intensywności do własnych preferencji. Jednak największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość odzysku ciepła, właśnie z usuwanego powietrza. 

Powietrze w systemie wentylacji nawiewno – wywiewnej pobierane jest z zewnątrz za pomocą czerpni. Z kolei usuwane jest przez wyrzutnię. Najczęściej w projektach czerpnia instalowana jest na którejś ze ścian domu np. tuż pod dachem, ale powinna być usytuowana po północnej stronie mieszkania. Natomiast wyrzutnia umieszczana jest na dachu głównie w formie już gotowego komina. 

Wentylacja mechaniczna – instalacja wentylatorów wyciągowych

Różnorodność rozwiązań w zakresie wyboru systemów wentylacyjnych pozwala także na instalacje wentylacji mechanicznej wywiewnej. W takim przypadku konstrukcja posiada jedynie wentylatory wyciągowo – wysysające powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach. Powoduje powstawanie we wnętrzach podciśnienia. Dzięki temu powietrze znajdujące się na zewnątrz może napływać do środka z wykorzystaniem systemu wentylacji grawitacyjnej. 

Niemniej tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest najczęściej wyłącznie jako uzupełnienie. Przybierać może postać wyciągu kuchennego tzw. okapu, który umożliwia zwiększenie intensywności wymiany powietrza w momencie gotowania. System wykorzystywany jest po to, aby pozbyć się nadmiaru zapachu, który tworzony jest podczas gotowania. Analogicznie na tych samych zasadach wentylator stosuje się w łazience. 

Wentylacja mechaniczne – inne warianty zastosowania

System wentylacyjny może być także zdecentralizowany. W takim przypadku stosuje się niewielkie urządzenia, które odpowiadają za wymianę powietrza wyłącznie w pojedynczych pomieszczeniach. Cały system funkcjonuje z pominięciem centrali oraz łączących się z nią kanałów nawiewnych, oraz wywiewnych. Najczęściej taki rodzaj wentylacji funkcjonuje w ramach pracy naprzemiennej w cyklu wyciąg-nawiew. 

Jednak to system wyposażony w rekuperator stał się rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością i skutecznością w zakresie zastosowania go w domach. Warto pamiętać, że taki rodzaj wentylacji, wyposażony w odzysk ciepła, daje dodatkowe możliwości na wykorzystanie ciepła z powietrza. Spełnia wiele nowych funkcji, a co najważniejsze niepotrzebne jest instalowanie innych urządzeń wspomagających.

Dodaj komentarz

Close Menu