Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?

Profesjonalna, a co za tym idzie nowoczesna technologia, w coraz większym stopniu zastępuje konwencjonalne rozwiązania. Tym samym kompletna automatyzacja takich procesów jak nieustanny dopływ świeżego powietrza, czy koniec niekończącego się problemu z przeciągami, skłania coraz większą ilość osób do skorzystania z możliwości, jakie niesie za sobą rekuperacja. Możliwość zautomatyzowania procesów, które wykonywało się ręcznie, a dodatkowo stosunkowo nieduża inwestycja w system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła, to nowoczesna ścieżka, która pozwala na duże oszczędności w szeroko pojętej energetyce.

I to są jedne z lodowej góry argumentów, jakie bezpośrednio przemawiają za rozwiązaniem, jakim jest rekuperacja. Coraz więcej ludzi decyduje się na zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, a stały dopływ świeżego powietrza, brak przeciągów, a tym samym możliwość pełnej automatyzacji, to tylko niektóre z zalet, które przekonują do wybrania rozwiązania, jakim jest rekuperacja. Zatem dlaczego jeszcze warto sięgnąć po to nowoczesne rozwiązanie?

Rekuperacja – czy to warte uwagi rozwiązanie?

Współcześnie ludzie mają możliwość korzystania z wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które na co dzień funkcjonują w ramach niemal pełnej automatyzacji. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja, która zapewnia bezproblemowe, a co więcej stałe dostawy świeżego i czystego powietrza, jednocześnie zabierając z pomieszczeń powietrze, które zostało zużyte. W czasach tak dużego zanieczyszczenia środowiska, tego rodzaju rozwiązanie można uznać za nowoczesny, a tym samym niezastąpiony powiew świeżości.

Świeże i czyste powietrze to nie tylko wygoda, ale również dbałość o zdrowie i lepsze samopoczucie.

Czy stosowanie świeżego nawiewu, a także filtrowanego powietrza w pomieszczeniach, przyczynia się do minimalizacji rozwoju wirusów i grzybów? Zdecydowanie tak. Co więcej, jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które posiadają liczne dolegliwości alergiczne. Niemniej faktem jest, iż zastosowanie rekuperatora przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia efektywności procesu wentylacji, jednocześnie zmniejszając koszty zużycia energii, która potrzebna jest do ogrzania powietrza nawiewanego. Zatem jakie są główne zalety, które skłaniają do wybrania rekuperacji?

Wygoda – automatyzacja funkcjonowania instalacji

Najnowszej generacji rekuperatory można programować, a co więcej, sterować nimi np. za pomocą specjalistycznego panelu, a nawet smartfona. Każdy rekuperator, który rozszerzony jest o pełną automatykę, ma możliwość regulowania własnej pracy. Co to oznacza? Mianowicie to, że dostosowuje on ilość dostarczania świeżego powietrza do bieżącego zapotrzebowania. Dzięki czujnikom, które można rozmieścić w poszczególnych pomieszczeniach, urządzenie dostaje informacje o jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Dzięki temu system samodzielnie może kontrolować własne działanie. Co jeszcze zyskuje każdy użytkownik?

·         Dostęp do danych diagnostycznych, które można personalizować wg. własnych potrzeb

·         Możliwość podłączenia rekuperatora do zarządzania całym budynkiem, na co składa się sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, a nawet obsługa domowego sprzętu AGD,

·         Zarządzanie systemem antywłamaniowym.

Pełna automatyzacja? To przede wszystkim wygoda użytkowników, którzy zyskują znacznie więcej, niż automatyczne zarządzanie ogrzewaniem i klimatyzacją, za sprawą rekuperatora.

Jakość – automatyczna dbałość o powietrze

Rekuperator, to potocznie serce wentylacji mechanicznej, w którym spotykają się dwa strumienie powietrza. Cały proces polega na tym, że powietrze wywiewane ogrzewa nawiewane, a podczas tego jedna i druga fala powietrza się ze sobą nie miesza. Dlaczego? Bo oba strumienia są poddane dokładnej filtracji, której celem jest eliminacja wszelkich zanieczyszczeń m.in. kurzu, pyłów czy alergenów. W ten sposób do pomieszczeń napływa wyłącznie świeże powietrze.

Wykorzystując na co dzień rekuperacje w pomieszczeniach, nieustannie zapewniony jest właściwy obieg powietrza, który niezależny jest od pory roku, jak i warunków atmosferycznych.

Oszczędność – chłodzenie latem, ogrzewanie w zimie

To jeden z ważniejszych aspektów – oszczędność. Czy jest możliwa wraz z wykorzystaniem rekuperatora? Tak. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem przede wszystkim odzyskuje ciepło z powietrza, które jest wywiewane. W ten sposób źródło ciepła, jakim jest w niejednym domu pompa ciepła lub piec gazowy, nie musi nieustannie pracować.

Pomimo tego, że instalacja rekuperacji nie należy do tanich rozwiązań, to np. w przypadku budowy domu zdecydowanie szybko się zwróci. Oszczędności pojawiają się już na początku, ponieważ nie trzeba instalować kominów wentylacyjnych, których koszt, także nie jest niski.

Wentylacja mechaniczna, która połączona jest z rekuperatorem ciepła to nie tylko wygoda dla użytkowników, ale również lepsza jakość powietrza oraz oszczędność. Bezpieczny mikroklimat w pomieszczeniach dzięki pełnej automatyzacji procesów pozwala na bieżące dopasowanie zapotrzebowania, które np. wynika z większej ilości osób, które przebywają w środku.

Czy warto zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest rekuperacja? Z uwagi na wygodę, jakość powietrza i oszczędność – zdecydowanie tak! Minusy? Nie w tym przypadku.

Dodaj komentarz

Close Menu